Rekordy DNS na potrzeby dodania domeny do Office 365

Dodając domenę do usługi Office 365 mamy wybór:

  1. Przekazania obsługi DNS do usługi Office 365
  2. Dodania rekordów do obecnego DNSa (np. u dostawcy domeny)

Pierwszy wariant jest szybki w konfiguracji. Jednak w sytuacji, gdy mamy już istniejącą stronę internetową, bądź inne usługi bazujące na tej domenie, czyli po prostu zależy nam na wykorzystaniu własnego serwera DNS z pewnością wybierzemy wariant drugi.

Jeśli domena wykorzystuje DNS dostawcy domeny, to operacje dodania wpisów powinniśmy wykonać za pomocą odpowiedniego panelu administracyjnego. Szczegółowo ten temat jest poruszany w artykule na stronie supportu usługi Office 365, dlatego nie będę powtarzał tych informacji.

W przypadku jednak dostawcy domeny (nazwa.pl), w ramach której wdrażałem usługę, wyczerpująca instrukcja przygotowana przez firmę Microsoft okazała się niewystarczająca.

Zirytowany błędami dodawania rekordów CNAME oraz SRV uzyskałem informację od supportu dostawcy, że nazwy tych wpisów powinny zawierać także po kropce nazwę domeny.

Stąd też dla przykładowej domeny jakas-domena.pl, konfiguracja problematycznych wpisów w panelu powinna wyglądać w następujący sposób:

Nazwa TTL Typ Wartość
autodiscover.jakas-domena.pl 3600 CNAME autodiscover.outlook.com
sip.jakas-domena.pl 3600 CNAME sipdir.online.lync.com
lyncdiscover.jakas-domena.pl 3600 CNAME webdir.online.lync.com
msoid.jakas-domena.pl 3600 CNAME clientconfig.microsoftonline-p.net
enterpriseregistration.jakas-domena.pl 3600 CNAME enterpriseregistration.windows.net
enterpriseenrollment.jakas-domena.pl 3600 CNAME enterpriseenrollment.manage.microsoft.com
_sip._tls.jakas-domena.pl 3600 SRV 100 1 443 sipdir.online.lync.com
_sipfederationtls._tcp.jakas-domena.pl 3600 SRV 100 1 5061 sipfed.online.lync.com

Nie mam jak dotąd porównania z innymi dostawcami. Najwyraźniej jednak tak jak niektórzy z nich dostarczają alias @ dla nazwy domeny, czy rozróżnienie formularzy dla różnych typów rekordów to niektórzy z nich dodają sami domenę do nazwy rekordów. Nazwa.pl z pewnością do takich nie należy. Dlatego w takich przypadkach warto szturmować support dostawcy, aby uzyskać potrzebne informacje.
Temat tego postu był dość prosty, ale może się okazać dość irytujący dla osób niedodających wcześniej rekordów DNS do domeny.