Podsumowanie lat 2017-2018

Jest co świętować :)

Jest to mój pierwszy wpis od bardzo dawna. Chcę nim podsumować moje ostatnie dwa lata. Zdaję sobie sprawę, że podsumowanie roku na początku marca nie jest standardowym rozwiązaniem lecz lepiej później niż wcale :). Mam nadzieję rozpocząć nowy rozdział na tym blogu.

Predica

16. stycznia 2017 dołączyłem do zespołu Predica jako Senior .NET Developer. Zmiana ta dała początek nowego rozdziału w mojej karierze. Początek o tyle ciekawy, że rekrutował mnie sam Tomek Onyszko.

Rozpocząłem pracę w zespole rozwijającym produkt naszego duńskiego klienta. Rozwiązanie to służy do analizy ruchu w intranecie (głównie SharePoint). Praca w tym projekcie dała mi dużo możliwości sprawdzenia swoich dotychczasowych umiejętności oraz rozwinięcia całkiem nowych. Mimo zdobytego, do tego momentu różnorodnego doświadczenia, nie pracowałem nad podobnego typu systemem wcześniej, więc był to dla mnie od początku ciekawy technicznie projekt. Ponad to, po pół roku zaczęliśmy pracę nad wersją chmurową rozwiązania, co pozwoliło mi znacznie poszerzyć wiedzę dotyczącą różnych usług Azure i samej chmury w ogóle (czymś się do tej pory zajmowałem tylko na studiach oraz po godzinach).

Jednak najważniejszym dla mnie wyzwaniem, była codzienna współpraca z klientem w języku angielskim. Dołączając do projektu właściwie nie mówiłem po angielsku, ponieważ zwyczajnie nie czułem się komfortowo nim posługiwać (o czym wspomniałem Tomkowi już na etapie rekrutacji). Myślę, że ze względu doświadczenie i wiedzę techniczną dostałem jednak szanse w tym projekcie. Obcowanie na co dzień z językiem i jego nauka spowodowały, że z miesiąca na miesiąc radziłem sobie co raz lepiej. Stąd też dziś mogę powiedzieć, że szanse tę wykorzystałem. Na pewno jeszcze wiele mogę zrobić na tym polu. Nie mniej jednak dziś jestem w stanie bez stresu prowadzić spotkania po angielsku i rozmawiać kilkukrotnie dziennie z klientem. Daje to niesamowitą satysfakcję, że mimo wcześniejszego oporu jestem tu gdzie jestem!

Od kwietnia 2018 zacząłem pełnić nową dla siebie rolę Team Leadera. Poza swoją pracę projektową, jestem menadżerem i mentorem dla zespołu Ninth Cloud Crafters. Współpraca z moim zespołem daje mi bardzo dużo satysfakcji. To wielka sprawa, gdy możesz pomagać innym w rozwoju. Jednocześnie to nie tylko dawanie innym swojego wsparcia, ale też lepsze poznanie firmy oraz nauka wielu rzeczy, których tylko jako deweloper nie miałem okazji rozwijać.
Jest to dla mnie niesamowita przygoda, o której mam nadzieję opowiem więcej w przyszłości.

Po ponad 2 latach w Predica mogę przede wszystkim Wam przekazać: „Nigdzie się nie wybieram!”. Jestem w odpowiednim miejscu i czekam na więcej :).

KlimaOprema

Kontynuując kilkuletnią współprace z firmą KlimaOprema Polska, w połowie 2018 roku udało mi się wdrożyć dla nich pierwszą wersję aplikacji do ofertowania, nad którą stale pracuje i dodaje nowe funkcjonalności. Po drodze miałem doświadczenie z zatrudnieniem osoby wspomagającej mnie przy tym procesie (Krzysiek jeśli to czytasz to pozdrawiam!).

Produkt po woli się rozwija. Natomiast ja obserwuje jak na co dzień pomaga on firmie rosnąć, znacznie minimalizując czas jaki potrzebują jej pracownicy na przygotowanie oferty, by mogli wykorzystać go na inne aktywności związane ze sprzedażą ich produktów.

Prywatne

Najważniejszą rzeczą, która spotkała mnie i moją małżonkę to narodziny naszej córki na koniec 2018 roku. Córka to dla nas najważniejszy życiowy projekt. Przedefiniowała ona nasze życie.

Mimo trudu związanego z rodzicielstwem, bardziej odczuwamy radość z jej obecności niż jakiekolwiek trudy rodzicielstwa. Jest dla nas źródłem energii na każdy dzień, oraz motorem do ulepszania się. Dlatego nie widzimy trudów, jedynie szczęście, że jest ona z nami.

Zauważyłem na swoim przykładzie prawdę w słowach, że dziecko uczy lepszej organizacji. Mając dziecko starasz się lepiej wykorzystać czas, którego nie masz więcej, a chcesz go poświęcić jak najwięcej dla dziecka 🙂

Co dalej?

Patrząc w przyszłość ten rok zapowiada się ciekawie z wielu perspektyw. Jedyną rzeczą, która mnie smuci to fakt, że czas pędzi bardzo szybko. Z pewnością nawet nie poczuję, jak będę mógł podsumować kolejny!